עלי דראושה

בוחרים מחר גליל לסטודנטים.יות לרפואה

עלי דראושה, בן 24, מכפר אכסאל, שנת לימודים שישית בפקולטה לרפואה. בן בכור למשפחת 7 נפשות. כחלק מהשתתפותו בתכנית, היה פעיל במיזם "אורח חיים בריא" להעלאת מודעות רפואית לתושבי הגליל.

בחרתי ללמוד רפואה מכיוון שזהו מקצוע שנותן הזדמנות למגע קרוב ועזרה לזולת באופן ישיר וכך נותן סיפוק מלא המאפשר הזדמנויות בהתמחויות שונות היכולות להתאים לכל סוגי האישיות.
שמעתי על תכנית "בוחרים מחר רפואנים גליל" מסטודנטים שלקחו חלק בתכנית בעבר. התלהבתי מהרעיון שהתכנית פועלת לקידום מיזמים רפואיים מקצועיים בפריפריה וזאת בעיקר בגלל היותי תושב הגליל במקור. היו לי מספר רעיונות לפעילויות חברתיות אשר יקדמו את האוכלוסייה סביבי וחיפשתי מסגרת בה אוכל ליישם תחתיה את הרעיונות.

לאחר תחילת התכנית, הבנו שיש צורך עז בהעלאת מודעות וחיזוק מאמצי ההסברה בנושא סכרת ויתר לחץ דם לתושבי הצפון.  היום, אני פעיל במיזם ״אורח חיים בריא״, יחד עם סטודנטים אחרים, בשיתוף פעולה עם ד״ר בשקין, מנהל יחידת האנדוקרינולוגיה בבית החולים לגליל, יזמנו עמדה העוסקת בבדיקת סוכרת לא מאובחנת ויתר לחץ דם אצל עוברי אורח בגליל. העמדה פועלת במספר מיקומים בקהילה ופתוחה גם למבקרי המרכז הרפואי גליל. זאת, תוך העלאת מודעות, חיזוק ההסברה וחינוך לאוכלוסייה המקומית לגבי שיפור אורח החיים והפיכתם לבריאים יותר, כולל תזונה בריאה, והפניית נבדקים לקבלת בירור וטיפול מעמיק יותר אצל הרופא המטפל.

ידוע לנו שהאוכלוסיות באזור צפון הארץ נוטות לא להיבדק באופן שגרתי אצל רופא המשפחה שלהם, ויש על פי מחקרים סטטיסטיים באזור שיעור גבוה יותר לסכרת ויתר לחץ דם שלא מאובחנים או לא מטופלים כמו שצריך, ביחס לאזורים אחרים בארץ, בייחוד בהשוואה למרכז. היות ומאמצי ההסברה הקיימים בצפון אינם נושאים פרי, ישבנו ודייקנו את האתגר בצורת העלאת המודעות מתוך היכרות ולמידת הקהילה המקומית.  המיזם שם דגש על הבהרת המצב הבריאותי אצל הנבדקים לטובת מניעת נזק עתידי.

בעמדה, בדקנו עד ינואר 2022 מעל ל -1,000 אנשים, והתברר כי 10% מהנבדקים אובחנו במדדים שדורשים בירור מעמיק אצל הרופא– הן בשל היתכנות של סכרת או לחץ דם. כך, אנו מסייעים למטופלים לחסוך חיים לצד מחלה לא מאובחנת הגורמת לנזקים היכולים להית בלתי הפיכים. השינוי שאנו מחוללים אצל הנבדקים במיזם, וכמות האנשים שאולי הצלחנו להגן עליהם מהתפתחות של מחלות כרוניות כמו סכרת ולחץ דם, נותנת לי את הכוח להמשיך הלאה.

 

התכנית השפיעה עליי במספר מישורים: קודם כל, והכי חשוב, יצא לי להיחשף לצד היותר יפה של הגליל, לא ידעתי שיש כל כך הרבה מקומות יפים והרבה מה לעשות באזור- וזה נעשה דרך הרצאות ופעילויות חברתיות בתכנית, שמטרתן לחשוף אותנו ליופי הנסתר של הפריפריה בצפון הארץ. גיליתי שהצפון הוא מקום בו המרקמים של כל התרבויות השונות בישראל נפגשים יחד ויוצרים מקומות ייחודיים למיניהם שלא נמצא במקום אחר בארץ, היו מקומות שאפילו אני כתושב הגליל לא הכרתי או לא כיבדתי מספיק ולקחתי את הגליל כדבר מובן מאליו!

שנית, דרך המיזם, שוחחתי עם תושבים רבים בצפון באופן ישיר בזמן עידוד לאמץ אורח חיים בריא, ובזכות השיח, התאפשר לי לסייע לחלק גדול מהאנשים להבין יותר לעומק את הסיבות שמנעו מהם להקפיד על מעקב רפואי למצבם הבריאותי לכל כך הרבה שנים, נוכחתי להבין את הצורך העז בהעלאת המודעות והנגישות לשירותי הבריאות.

בזכות התכנית נחשפתי לקשיי האוכלוסייה בצפון והבנתי עד כמה חסרים מיזמים/התערבויות חברתיות/תשתיות/השקעות לאזור, והבנתי שביכולתי לחולל שינוי לטובה כי האזור צמא ומאוד זקוק לזה!

כתבו לנו...